M12 Konnektörler Leave a comment

m12 konnektör, endüstriyel konnektör, profibus konnektör, canbus konnektör, ethernet konnektörü, sinyal konnektörü, sensör kablosuM12 konnektörler, 12 milimetrelik gövdeye sahip olan; sensörlerde, aktuatörlerde, fieldbus ve endüstriyel haberbeşmede kullanılan başlıca konnektörlerdir. M12 konnektörler; IP65, IP67, IP68 ve IP69K koruma düzeyine sahiptir. Bu koruma düzeyi; bu konnektörlerin suya, toza, yağa karşı dayanıklı olduğunu gösterir.

M12 konnektörler 3, 4, 5, 8 ve 12 pinli olarak mevcuttur. M12 konnektörlerin; M12 panel tip konnektör, M12 kablosuz konnektör, M12 kablolu konnektör, M12 ledli konnektör gibi farklı uygulamalara yanıt verebilecek alternatif çeşitleri mevcuttur.

M12 konnektör grupları; enerji sektöründe, robotik alanda, alternatif enerji alanında, yiyecek ve içecek cihazlarında, endüstriyel haberleşmede, fabrika otomasyonunda, ölçüm sistemlerinde ve daha saysıl alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sensörlerde ve enerji uygulamalarında M12 konnektörlerin 3 ve 4 pinli olanları kullanılır. Profinet, ethernet gibi uygulamalarda 4 ve 8 pinli M12 konnektör kullanılır. Fieldbus, CANbus ve DeviceNet uygulamalarında 4 ve 5 pinli M12 konnektör kullanılır. Sinyal aktarım işlemlerinde ise çoğunlukla 12 pinli M12 konnektörler kullanılır.

M12 konnektörlerin farklı pin dizilimleri ve iç yapıları mevcuttur. Bu farklı iç ve pin dizilimlerine göre M12 konnektörler A kodlu (A coding), B kodlu (B koding), C kodlu (C coding), D kodlu (D coding) … olarak adlandırılır.

En yaygın kullanılan M12 konnektör kodlamaları aşağıdaki gibidir:

  • A-kodlu: Sensörler, dc güç aktarımı ve 1 Gbit Etherner için
  • B-kodlu: Profibus uygulamaları için
  • C-kodlu: AC güç aktarımı uygulamaları için
  • D-kodlu: 100 Mbit Ethernet için
  • X-kodlu: 10 Gbit Ethernet için
  • S-kodlu: AC güç akramı için
  • T-kodlu: DC güç aktarımı için

A-kodlu, B-kodlu, D-kodlu ve X-kodlu M12 konnektörler en popüler olan ürünlerdir. Çünkü imalatına ilk başlanan M12 konnektör çeşitleri bunlardır ve uzun yıllardar piyasada bulunduklarından yaygınlaşmışlardır.

Leave a Reply