Minyatür Konnektörler Leave a comment

İlerleyen teknolojiyle paralel olarak, cihazlar gittikçe daha komplike bir hal almaktadır. Artık bir kart devresinin üzerine onlarca bağlantı ekipmanı ve bir o kadar da SMD çip yerleştirilmektedir. Eskiden bir karttan beklenen işlem sayısı son derece sınırlıyken, bugün tek bir devre kartı / anakart ile mümkün olduğunca yüksek miktarda işlem yapılması hedeflenmektedir ve bu büyük oranda başarılmaktadır. Durum böyle olunca makinaların kontrol birimleri ve panolarda da da çok sayıda bağlantı elemanı kullanma ihtiyacı ortaya çıkıyor. İşte bu ihtiyacın sonucu olarak imalatı yapılan minyatür konnektörler, günümüzde endüstriyel cihazlarda ve uygulamalarda oldukça yoğun şekilde kullanılmaktadır.

M5 konnektörler, M8 konnektörler, M9 konnektörler; subminature konnektör yani minyatür konnektör olarak adlandırılmaktadır. Bu konnekterlör, sahip oldukları küçük gövde yapıları sayesinde, dar bir panoda, dar bir kontrol panelinde çok sayıda konnektörün kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Minyatür konnektörler, paneller üzerine montaj edilebildiği gibi, doğrudan PCB kartlar üzerine de monte edilebilmektedir. Küçük gövde yapılarına karşın 2 ila 8 pin arasında pin seçeneğine sahip olan bu minyatür konnektörler, 1 ila 4 amper arasında akım taşıyabilmektedir. Bu endüstriyel konnektörler, IP40 ile IP67 arasında değişen koruma düzeylerine sahiptirler.

minyatür konnektör

M5 Konnektörler

M serisi konnektörler içinde en kompakt olan seri, M5 konnektör serisidir. Bu konnektörler hem kablolu ve hem de kablosuz panel montaj biçimlerde mevcuttur. Kablolu M5 konnektörler düz ya da dirsekli yapıda, PVC ya da PUR kablolu olarak üretilmektedir. Sahip olduğu çevirmeli kilitleme mekanizması ile bu ürünler, IP67’ye varan koruma düzeyine sahiptirler. M5 konnektörler; otomotiv, proses kontrol ve tüketici elektroniği için son derece uygun bağlantı elemanlarıdır.

M8 Konnektörler

M8 kablolu konnektörler ve panel montaj konnektörler; endüstriyel makinalarda, endüstriyel otomasyonda ve fabrika sistemlerinde kullanılan sensörler, aktuatörler ve data bağlantıları için kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Suya, toza ve yağa karşı dayanıklı olan M8 konnektörler, kurulumu ve bağlantısı son derece kolay olduğundan, geniş bir kullanım alanına sahiptir.

M9 Konnektör

2 ila 8 pin arasında pin seçeneğine sahip olan M9 konnektörler, 1 ila 4 Amper arasında akım taşıyabilmektedir. M9 konnektörler, endüstride oldukça yaygın olarak kullanılan M8 konnektörlerle benzer tasarıma sahiptir. Tek fark, M9 konnektörler, M8 konnektörlerden biraz daha büyüktür. Böylece M8 konnektörlerde bulamayacağınız pin sayısını, M9 konnektörlerde bulabilirsiniz. M9 konnektörler, IP40 ila IP67 arasında değişen koruma düzeylerine sahiptirler. M5 konnektör, M8 konnektör, M9 konnektör ve tüm diğer subminyatür (subminiature) konnektörleri firmamızdan temin edebilirsiniz. Sinyal bağlantıları, sensör bağlantıları, düşük akımlı güç aktarımları gibi uygulamalarda kullanılan minyatür konnektörleri, askeri konnektörleri, MS serisi konnektörleri, bayonet konnektörleri, sensör kablolarını, M23 servomotor konnektörlerini ve valf soketlerini firmamızdan temin edebilirsiniz.

Leave a Reply