Push-pull konnektör nedir? Leave a comment

Push-pull konnektörler, kritik uygulamalar için ihtiyaç duyulan, hızlı bir şekilde takılıp çıkartılabilen konnektörlerdir. Bu konnektörlerin özel bir kilitleme mekanizmaları vardır. Konnektörün iki tarafınızı birbirine iterek kilitleyebilir ve üzerindeki belirlenmiş bölümü geri çekerek ürünü rahatça çıkartabilirsiniz. Bu konnektörü bağlamak ve sökmek için güç kullanmanıza ve uzun süre boyunca çevirmenize gerek yoktur.

Tıbbi cihaz ve ekipmanlar, savunma sanayi, askeri araçlar ve konnektörden kaynaklı bir temasın ciddi yaralanmalara neden olabileceği hassas uygulamalar için Push-pull konnektörler biçilmiş kaftandır. Sök tak konnektörler, konnektörün özellikle çok sık takılıp çıkartılacağı uygulamarda tercih edilmektedir. Bu konnektörlerin plastik gövdelileri 2.000 defadan daha fazla kez sökme ve takmaya dayanıklıdır. Metal olanlar ise 5.000 defadan daha fazla kez sökülüp takılma ömrüne sahiptir.

Push-pull konnektörler plastik veya metal gövdeye sahip olmalarına ve oldukça hafif olmalarına karşın son derece dayanıklı ürünlerdir. İki parmağınızla takıp çıkartabileceğiniz bu konnektörler, size alandan tasarruf da sağlar. Küçük boyutları sayesinde ve iki parmakla sökülüp takılabilmesi sayesinde çok sayıda konnektörü yanyana takma imkanı sunar.

Kare ve dikdörtgen yapıya sahip push-pull konnektör çeşitleri de olması karşın, bu konnektörlerin en çok kullanılan türü, yuvarlak gövde yapısına sahip olanlarıdır.

Push-pull konnektörler; veri iletiminde, güç transferinde, sinyal transferinde, fiber optik uygulamalarda, termokupıllarda, pönomatik sistemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu konnektörler, ihtiyaca göre IP69K’ya varan koruma düzeylerine sahip olacak şekilde üretilebilmektedir.

Leave a Reply